Blog o architekturze i nieruchomościach

Stade de France

29Idea budowy stadion pojawiła się w latach dziewięćdziesiątych ale dopiero po przyznaniu prawa organizacji Francji Piłkarskich Mistrzostw Świata. Budowano go w latach 1992-1997. Stadion otwarto dwudziestego ósmego stycznia 1998 roku, w towarzyskim spotkaniu Francja pokonała Hiszpanię po golu Zidana. Miesiąc później swój pierwszy mecz rozegrali francuscy rugbiści pokonując kolegów z Anglii. Pojemność to prawie osiemdziesiąt tysięcy miejsc siedzących. Oprócz meczy Mistrzostw Świata i rozgrywek Pucharu Sześciu Narodów w Rugby odbywają się tutaj koncerty wszelakich zespołów muzycznych. Dwukrotnie gościł tutaj finał piłkarskie Ligi Mistrzów. Regularnie od samego początku istnienia stadionu rozgrywa się na nim finał pucharu Francji. Zdarzało się , że niektóre z francuskich drużyn klubowych grały na nim w europejskich pucharach. W roku 2005 kiedy Paryż zgłaszał kandydaturę do organizacja olimpiady w 2012 roku , Stade de France miał być swego rodzaju atutem dla Francji. Jak wiadomo plan nie powiódł się. Obecna pojemność stadionu wynosi niewiele powyżej osiemnastu tysięcy. W 2010 roku obiekt ma już pomieścić pięćdziesiąt tysięcy osób. Jest stadion dzierżawiona przez najlepszy poznański klub czyli Lech Poznań. Gra na nim wszystkie swoje mecze. Budowa tego obiektu rozpoczęła się w roku 1968 , był budowany wedle ówcześnie propagowanych wzorców czyli poprzez usypywanie wału ziemnego. Najzagorzalsi fani mają swoje miejsce na stadionie , nazywane jest ono kotłem. Do ciekawostek należy fakt , że w czasie prac przy renowacji obiektu , pomiędzy pierwszą i drugą trybuna odnaleziono stary pruski bunkier, który znacząco utrudniał pracę. Kiedy się z nim uporano , postanowiono , że swe miejsce będzie miał tam telebim. Od początku istnienia stadionu ławki wbrew standardom nie były drewniane a plastikowe. Wykonane były z kiepskiego materiału , który łatwo się ścierał powodując zabrudzenia na ubraniach kibiców. Plastikowe krzesełka była bardzo łamliwe, tworzyły ostre krawędzie , niebezpieczne dla użytkowników.

Allianz Arena

28Na tym stadionie rozgrywają swoje mecze dwie monachijskie drużyny piłkarskie F.C Bayern oraz TSV. Może pomieścić ponad sześćdziesiąt dziewięć tysięcy widzów. Budowany w latach 2002-2005 z myślą o piłkarskich Mistrzostwach Świata w Niemczech w 2006 roku. Mecz inaugurujący miał miejsce trzydziestego maja dwa tysiące piątego roku pomiędzy drużynami TSV Monachium i F.C Norymberga. Powszechnie uznany za , obok Wembley, najnowocześniejszy i najbardziej ciekawy architektonicznie obiekt sportowy na świecie. Ciekawostka dotyczącą stadionu jest to, że zmienia on swój kolor w zależności od tego kto jest gospodarzem spotkania. Jeśli jest to Bayern stadion nabiera ” czerwoności” a jeśli TSV stadion jest niebieski. Jest to możliwe dzięki nietypowej fasadzie i dachu stadionu , które zbudowane są z cienkich foliowych poduszek , nadmuchiwanych powietrzem i podświetlanych na różne kolory. Koszt oświetlenia stadionu rodzi ogromne koszty, jednak w pogodną noc stadion można dostrzec nawet z odległych austriackich szczytów. Stadion Śląski miał zbudowany już przed II Wojną Światową , jednak pokrzyżowała ona plany budowy tego obiektu. Budowa rozpoczęła się pod koniec lat czterdziestych dwudziestego wieku, warto w tym zaznaczyć ,że przy budowie wielu pracowało w czynie społecznym , wypracowując tym samym ogromny zysk. Stadion został zbudowany w największym ówczesnym park miejskim , czyli parku chorzowskim. Prace zakończyły się w roku 1956, inauguracyjne spotkanie z Niemiecką Republika Demokratyczną w święto państwowe dwudziestego drugiego lipca przegrane dwa do zera. Rok 1959 to założenie na stadionie pierwszego w Polsce sztucznego oświetlenia na obiekcie sportowym. Oficjalnie chorzowski stadion stał się naszym obiektem narodowym dopiero w roku 1993. Jego modernizacja trwa od roku 1995 , jednak przebiega ona w ślimaczym tempie. Rekordowa frekwencja wyniosła sto dwadzieścia tysięcy osób , jednak obecnie maksymalna pojemność to niewiele powyżej pięćdziesiąt tysięcy. Nasz reprezentacja rozgrywa na nim wszystkie ważne mecze w eliminacjach do turniejów międzynarodowych.

Obiekty

23Dobszyńska Lodowa Jaskinia znajduje się na Słowacji, a uściślając – na obszarze Parku Narodowego Słowackiego Raju. Stanowi rezerwat przyrodniczy o unikatowym charakterze. Od lat dziewięciu figuruje na liście dziedzictwa światowego UNESCO. Wejście do niej znajduje się na wysokości niemalże dziewięciuset siedemdziesięciu metrów ponad poziomem morza. Jej łączna długość wynosi nieco ponad tysiąc czterysta osiemdziesiąt metrów. Odkryta została wraz z początkiem lat siedemdziesiątych dziewiętnastego stulecia. Już rok później mogli ją odwiedzać chętni turyści. Pod koniec lat siedemdziesiątych wieku dziewiętnastego pojawiło się stałe elektryczne oświetlenie. W chwili obecnej dla turystycznego ruchu nie jest udostępniona cała jaskinia, a jedynie pewien jej fragment liczący sobie na długość niecałe pięćset metrów. Jego zwiedzanie zajmuje coś w okolicach czterdziestu minut. Można to uczynić w okresie pomiędzy piętnastym maja a trzydziestym września. Przez resztę roku jaskinia nie jest dostępna dla gości. Bańska Szczawnica to niewielka miejscowość znajdująca się w Słowacji. Stanowi ona jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w tym kraju. Warto także dodać, iż od lat szesnastu znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W okresie średniowiecza była to bowiem słynna osada górnicza. Należała do grona najbardziej liczących się oraz jednocześnie najstarszych miejsc tego rodzaju na całym kontynencie europejskim. Wydobywano tutaj tak cenne kruszce jak złoto oraz srebro. Jako pierwsi górnictwem na tych terenach zaczęli parać się Niemcy. To im właśnie należy zawdzięczać szczególne techniki prac, jakie później znajdowały tutaj zastosowanie. Ponadto wprowadzili odpowiednie narzędzia, nazewnictwo i tym podobne. Uskuteczniane przez nich górnictwo oraz hutnictwo najbardziej rozwijały się w stuleciu piętnastym. W wieku szesnastym sytuacja zaczęła się zmieniać. Koszty wydobycia rosły, a wynagrodzenia pracowników spadały, co w konsekwencji doprowadziło do zakrojonego na szeroką skalę powstania.